Stari mobitel zamijeni za ulaznice HNL-a

ulaznice HNL-a

Hrvatski Telekom će u sklopu svoje platforme ‘Poziv koji ne propuštaš‘ povodom Dana planeta Zemlje omogućiti zamjenu starih mobitela za ulaznice utakmica HNL-a, a što je prva aktivnost ovakvog tipa gdje odgovorno zbrinjavanje mobitela i zaštita okoliša vodi ljubitelje nogometa na utakmicu.

Prve 22 osobe koje u T-Centre u Splitu, u Ulici kralja Tomislava 4 i u Puli, u ulici Flanatička 6 donesu barem jedan mobitel na zbrinjavanje zauzvrat će dobiti po dvije ulaznice za utakmice Istra 1961-Dinamo i Hajduk-Varaždin, koje se igraju upravo na Dan planeta Zemlje, 22. travnja.

Tako će Hrvatski Telekom nogometnim navijačima pokloniti ukupno 88 ulaznica, što je broj simbolično povezan s Danom planeta Zemlje.

S obzirom da se i do 80 posto materijala iz mobitela može reciklirati zabrinjavajući je podatak da svaki deseti građanin Hrvatske mobitele koje ne koristi ne zbrinjava, već ih baca u obično smeće čime čini veliku ekološku štetu.

Ideja ‘Poziva koji ne propuštaš’ je podići svijest o ekološkim pitanjima koja su od ogromnog značaja za Hrvatsku, našu svakodnevnicu i budućnost i tu je angažman svakog od nas nužan. Ovom aktivnošću, kojom po prvi put omogućujemo da se stari mobitel na ovakav način koristi kao „sredstvo plaćanja“ povezali smo trenutno najgledaniji sportski sadržaj u Hrvatskoj sa zaštitom okoliša oko koje bi bilo poželjno da smo jednako uključeni i strastveni. Zbrinjavanje mobitela za karte utakmica HNL-a samo je jedna od aktivnosti koje u sklopu ‘Poziva koji ne propuštaš’ imamo u planu. Ovo nije samo HT-ova platforma već se nadamo kako ćemo potaknuti javnost da se uključi i odazove Pozivu kojeg nitko ne želi propustiti“, izjavio je Igor Vukasović, direktor Korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma.

Mobitele je u spomenuta dva T-Centra moguće donijeti već od petka, 21. travnja, od 12:00 sati, a akcija zamjene mobitela za odlazak na ove dvije utakmice trajat će do isteka „zaliha“ ulaznica.

Upravo predstavljeno istraživanje Hrvatskog Telekoma pokazalo je kako u Hrvatskoj po ladicama držimo oko 5 milijuna mobitela koje ne koristimo, a oni kad bi se posložili jedan pored drugog pokrivali bi udaljenost od 700 kilometara, što je cestovna udaljenost Vukovar-Split, Pula-Dubrovnik ili Zagreb-Prag.

S obzirom da je istraživanje pokazalo kako 40 posto ispitanika promijeni mobitel unutar dvije godine, odnosno 68 posto unutar tri godine, izvjesno je da će brojke nekorištenih i nepotrebno neiskorištenih mobilnih uređaja, ali i ostale male i IT opreme u našim kućanstvima rasti.

85 posto ispitanika koji zadržavaju stari mobitel kao glavne razloge navode sljedeće argumente: da imaju zamjenu (66%), davanje obitelji (65%), strah da im se ne ukradu podaci (23%), ne znaju kako ni gdje ga zbrinuti (13%), jer im nije praktično (6%).

Ono što zabrinjava jest da gotovo svaki deseti građanin mobitele koje ne koristi baca u obično smeće. Dapače, dok 77 posto ispitanika kaže da redovito razvrstava otpad, 40 posto njih ne zbrinjava elektroničke uređaje i opremu.

I dok 54 posto ispitanika želi zbrinuti svoje stare mobitele koje ne koriste, poražavajuće je da ih čak 51 posto ne zna da se mogu zbrinuti i reciklirati tableti, 56 posto ne zna to za rutere, 49 posto za printere/pisače, 47 posto za kablove i punjače, a 42 posto za laptope. Pritom samo 13 posto ispitanika zna da se oko 80 posto dijelova mobitela može reciklirati.

Također, 62 posto ispitanika se izjasnilo da je zainteresirano kupiti rabljeni mobitel, a polovica njih bi za ekološki mobitel platila više.

Svatko, ne samo korisnici Hrvatskog Telekoma, može u bilo koji T-Centar diljem Hrvatske, u bilo kojem trenutku donijeti malu elektroničku opremu: mobitele, fiksne telefone, tablete, laptope, rutere, TV dekodere, punjače, kablove, elektroničke narukvice, slušalice…, a HT će osigurati da se svi odgovorno i propisno zbrinu. Djelujmo odgovorno i odazovimo se Pozivu koji ne smijemo propustiti.

Detalji o natječaju za ulaznice i načinu preuzimanja dostupni su na poveznici.