Studenti pomažu mladim posvojenim osobama   

posvojene osobe

Vršnjaci vas mogu najbolje razumjeti. Potvrđuju to mlade posvojene osobe kojima su mentori u sklopu projekta ASK! – Adoptin sigurni kutak studenti završnih godina psihologije, socijalne pedagogije i pedagogije. Cilj tog projekta je razvijanje komunikacijskih i socijalno-emocionalnih vještina kod mladih posvojenih osoba te jačanje njima namijenjene socijalne podrške.

U projektu koji Adopta, udruga za potporu posvajanju, provodi tijekom ove godine uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, trenutačno sudjeluje osam mentorskih parova.

Mlade posvojene osobe u dobi od 15 do 25 godina svoje vještine unaprjeđuju kroz opuštenu, podržavajuću i ugodnu atmosferu. Mentori su im studenti volonteri. Mentori u ovom programu imaju stručnu ulogu, a pristup im je topao i prijateljski. Oni osluškuju potrebe mladih osoba te im pomažu pri postavljanju osobnih ciljeva i njihovu ostvarivanju. To pozitivno djeluje na samopouzdanje mladih posvojenih osoba i razvoj pozitivne slike o sebi. Program je usmjeren na poboljšanje vršnjačkih i obiteljskih odnosa te odnosa prema školi i zaposlenju. Njime se razvija osjećaj osobne odgovornosti kroz preuzimanje aktivne uloge u odlukama važnima za život.

Svi imaju iste želje

Na prvi pogled potrebe mladih posvojenih osoba slične su potrebama njihovih vršnjaka. To uključuje želju za uspjehom u školi ili na fakultetu, izgradnju bliskih prijateljskih i romantičnih odnosa, potrebu da budu saslušani i da se njihovo mišljenje uvažava. Svima su potrebni ljubav, podrška, prihvaćanje i razumijevanje. Međutim, kod ove skupine mladih te su potrebe često izraženije zbog njihovih specifičnih životnih okolnosti. To podrazumijeva potrebe za izgradnjom identiteta, stabilnim odnosima, povezanošću, pripadanjem i zajedništvom“, pojašnjavaju mentori ASK-a.

Uspjehu njihova mentoriranja doprinosi generacijska bliskost s mladim posvojenim osobama.
Ovo mentoriranje mladima omogućuje da otvoreno kažu sve što ih muči bez da to prate osjećaj osuđivanja i nametanje tuđih stavova. Mislim da im je bitno imati nekog tko će ih saslušati, a da njihove riječi ne protumači krivo. Mladi osjećaju da je ta osoba tu za njih“, ispričali su mentori.

Otkrili su i da im je rad na ovom projektu i samima bio dragocjen.
Kroz susrete s mladom osobom unaprjeđivala sam svoje komunikacijske i emocionalne vještine te isprobavala različite tehnike i aktivnosti. Sjajan je osjećaj svjedočiti napretku za koji su zaslužni uspostava odnosa i predan rad s mladom osobom“, kazala je jedna mentorica.

U proteklih pola godine održano je 90 sati susreta mentora i posvojenih mladih osoba.
Kao nadopuna mentorskom programu u sklopu projekta ASK! proveden je i trening socijalnih vještina. Pod vodstvom Adoptine psihologinje mladi su uvježbavali temeljne komunikacijske i socijalno-emocionalne vještine te vještine asertivnosti i rješavanja problema u odnosima.

Kako bi studente pripremili za rad s mladim posvojenim osobama, na početku projekta stručnjaci Adopte su im održali edukaciju za jačanje kompetencija za individualni rad s mladima te prijenos znanja i iskustva vezanih uz posvojiteljsku zajednicu.