Šta nam govore podočnjaci i šta ih uzrokuje?

podočnjaci

Kada se ujutro pogledate u ogledalo i primijetite tamne krugove ispod očiju, mogli biste pomisliti da su rezultat umora ili noćnog izlaska. Međutim, ako su podočnjaci redovita pojava, važno je istražiti što ih uzrokuje.

Stručnjaci upozoravaju da podočnjaci i promjene boje kože oko očiju mogu biti znakovi različitih zdravstvenih stanja. Prvi korak je identificirati uzrok, budući da su podočnjaci često rani signali tijela o mogućim problemima.

Anemija

Ako podočnjaci traju dulje vrijeme, pogotovo ako se pretvore u natečene ‘vrećice’, to može ukazivati ​​na anemiju. Ovaj problem može biti popraćen umorom, glavoboljom i otežanom koncentracijom, što je posebno važno kod djece.

Problemi s bubrezima i jetrom

Podočnjaci mogu signalizirati lošu funkciju bubrega i zadržavanje tekućine. Osobe koje prekomjerno konzumiraju alkohol često imaju natečene podočnjake, a mogu se pojaviti i ksantelazme – žuto-smeđe otekline oko očiju koje su povezane s povišenim kolesterolom.

Kronična upala sinusa

Začepljenje sinusa može dovesti do natečenih područja oko očiju zbog slabe cirkulacije krvi. Ispiranje nosa fiziološkom otopinom ili morskom soli može biti od pomoći, a ako problemi potraju, može biti potrebna medicinska intervencija.

Otrovi u tijelu

Pretjerana konzumacija alkohola, kave i cigareta može uzrokovati dehidraciju i pojavu podočnjaka. U takvim situacijama važno je provesti detoksikaciju kako bi se iz organizma lakše eliminirale štetne tvari.

Loš rad štitnjače

Hormonske promjene, osobito tijekom PMS-a, mogu uzrokovati zadržavanje vode i podočnjake. Ako se podočnjaci pojave izvan ovih razdoblja, preporuča se provjeriti rad štitnjače koja bi mogla biti uzrok problema.

S obzirom na različite uzroke, ako često primjećujete podočnjake, važno je konzultirati liječnika. Oni mogu biti važan pokazatelj koji ukazuje na potrebu za daljnjim pretragama i mogućim liječenjem.

Foto: Freepik