Kako biste maksimalno iskoristili svoje radijatore, a da pritom ne ispraznite džepove, predstavljamo vam 8 načina kako što učinkovitije koristiti grijanje, bilo da vaš dom ima centralno grijanje ili grijanje na drva.
Izolirajte ulazna vrata kuće
Na ulazna vrata u stan iz hodnika postavite drveni prag (možete koristiti ljepilo, nije potrebno bušiti pod).
Nekada su sva vrata imala pragove kada nije bilo centralnog grijanja. Drugi način, ako ne želite ili ne možete napraviti prag, je da na donju stranu krila pričvrstite čvrstu metalnu ili plastičnu letvicu koja se također može kupiti u trgovinama i izrezati na željenu veličinu.
Ako se vrata otvaraju u hladan hodnik ili izravno van, ispred vrata se može postaviti zavjesa od teškog, gustog materijala kako bi se ublažio iznenadni nalet velike količine hladnog zraka i propuha.
Izolirajte prozorska stakla
Mnogi imaju velike otvore s puno krilaca, sigurno postoji barem jedno koje zimi možete ‘žrtvovati’.
Posebno se to odnosi na staklene opeke koje su izuzetno loše za toplinske gubitke.
Uzmite ploče stiropora debljine 2 do 3 centimetra (obični bijeli EPS ili deblji XPS koji se lakše reže), oštrim skalpelom precizno izrežite na točnu širinu stakla (trebat će vam više stiropora, jer su ploče 50 x 100). ). centimetra) kako bi stiropor dobro sjednuo između okvira i kako ne bi ispadao.
Unaprijed izmjerite otvor i provjerite jesu li stranice okomite ili blago nagnute, liniju rezanja označite flomasterom na stiroporu. Možete ga dodatno malo ojačati, npr. iglom ili čavlićem sa strane u drvo ili ljepljivom trakom ako se radi o PVC stolariji.
Odmah ćete osjetiti razliku. U proljeće jednostavno uklonite ploče i odložite ih. Spustite vanjske rolete jer su dodatna izolacija.
Rasporedite namještaj u domu
Ovaj zimski makeover doma potpuno je besplatan i privremen. Udaljite namještaj od hladnih vanjskih zidova i postavite ga blizu izvora topline, poput kamina. Također, pomaknite namještaj što dalje od radijatora kako ne bi blokirao protok toplog zraka.
Radijatori ne smiju biti skriveni zavjesama i namještajem. Sušenjem rublja na radijatoru praktički zaustavljate grijanje. Pokriveni i oklopljeni radijator je izoliran i nema stvarnog učinka.
Postavite tepih na pod
Tepih zadržava hladan zrak ispod svoje površine. Tepih će vam pomoći da dulje zadržite toplinu tijela, bez obzira na to je li pod popločan, beton, parket ili laminat. To se posebno odnosi na stanove na gornjim katovima zgrada, jer oni nemaju podlogu za zadržavanje topline, kao što to ima prizemlje za stanove koji se nalaze u prizemlju.
Nabavite prijenosni grijač
Postavite prijenosnu grijalicu u prostoriju u kojoj se vaša obitelj najčešće okuplja, poput dnevne sobe, i smanjite toplinu na štednjaku. U ostatku kuće bit će malo hladnije, ali će vam biti dovoljno toplo ako se odjenete slojevito i obujete čarape i papuče.
Nemojte pregrijavati prostor. Optimalna temperatura u grijanim prostorijama je 20 stupnjeva Celzijevih. Za svaki korak više troši se 6 posto više energije.
Spriječite ulazak toplog zraka u dimnjak
Kada se kamin ne koristi, topli unutarnji zrak izlazi kroz dimnjak. Čak i kada je dimnjak zatvoren, određena količina toplog zraka uspije izaći kroz njega.
Jednostavno rješenje je blokirati protok zraka balonom na dimnjaku. Odaberite balon veličine koja odgovara veličini dimnjaka. Ako zapalite kamin i zaboravite izvaditi balon, on će se automatski ispuhati, tako da kuća neće biti ispunjena dimom.
Pobrinite se i za rolete i zavjese
Noću spustite rolete i navucite zavjese kako biste smanjili gubitak topline. Sjenila mogu smanjiti gubitak topline za 10 posto.
Ako se sunce pojavi tijekom zimskog razdoblja, raširite zavjese na prozorima kako bi njegove zrake mogle ući i zagrijati prozore, što će također pridonijeti povećanju temperature u stanu. Slijepe kutije su potencijalna područja velikog gubitka topline, stoga ih izolirajte ako je moguće.
Redovito provjetravajte prostorije, ali ne dulje od 10 minuta
Na taj način očuvat će se toplina akumulirana u zidovima i namještaju, a nakon prozračivanja prostor će ubrzo biti jednako topao kao i prije. Ne preporuča se regulirati temperaturu u prostoriji.
–
Foto: Freepik