Depresija ne izgleda uvijek onako kako je zamišljamo – suze, tuga i potpuna bezvoljnost. Ponekad se krije iza osmijeha, pretrpanog rasporeda i svakodnevnih navika koje se čine sasvim “normalnim”.
Ako iznutra vodite tihu bitku, a ne znate točno zašto, evo nekoliko znakova na koje vrijedi obratiti pažnju:
Uvijek ste zauzeti.
Nikada nemate slobodnog trenutka? Uvijek ste u akciji, projektima, planovima?
To može biti način da izbjegnete suočavanje s emocijama koje vas tiho prate. Iza naizgled “produktivne” fasade krije se duboki osjećaj praznine.
Ne osjećate… ništa
Nema sreće, nema tuge – samo ravna linija. Ovo stanje emocionalne obamrlosti naziva se anhedonija i jedan je od suptilnijih znakova depresije. Ništa vas ne ispunjava, pa ni ono što vas je nekad činilo sretnim.
Sanjati? Što je to?
Imate problema sa spavanjem? Ili spavate previše, a još uvijek se osjećate iscrpljeno? Problemi sa spavanjem često idu ruku pod ruku s depresijom. I čine ga još gorim.
Sve boli.
Glavobolje, bolovi u leđima, bolovi u mišićima – bez vidljivog razloga. Psihička bol često se manifestira kroz tjelesne simptome. I obrnuto – bol može produbiti depresiju.
Ne možete donijeti ni jednostavnu odluku
Koju seriju gledati? Što za večeru? I te “male” odluke odjednom postaju ogromne. Depresija utječe na dio mozga odgovoran za donošenje odluka i motivaciju.
Vaš apetit je ili ogroman…ili ga nemate
Ako odjednom jedete sve što vam padne pod ruku – ili ne jedete gotovo ništa – to bi mogao biti znak da vaše emocije utječu na vašu prehranu. Depresija često remeti apetit na oba kraja spektra.
Sitnice vas izbacuju iz kolosijeka
Postajete nervozni u pekari? Na zvuk poruke? Ako vas i najmanje stvari počnu jako živcirati – to bi mogao biti znak da se u pozadini događa nešto veće od obične frustracije.
Plačete zbog “nevažnih” stvari
Zaboravljeni ključevi. Komentar kolege. Pjesma na radiju. I odjednom suze. Ako su vam emocije uzburkane i plačete češće nego inače – nemojte to ignorirati.
Važno:
Ovi znakovi ne znače nužno da ste depresivni – ali su dobar podsjetnik da provjerite kakvi ste zapravo. Razgovor s psihologom, iskren razgovor s bliskom osobom ili samo predah i razmišljanje može puno pomoći.
Niste sami. I niste slabi. Vaše emocije zaslužuju pažnju.
–
Foto: Freepik