Sjećanje na Kviskoteku

kviskoteka

U galeriji Hrvatskog školskog muzeja“ Školica za 5“ otvorena je izložba “Sjećanje na Kviskoteku” autorice Kristine Gverić, više kustosice Muzeja. Ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja gospođa Anita Zlomislić pozdravila je sve prisutne te istakla da Kviskoteka nije bila samo kviz – okupljala je širok krug ljudi, povezivala stručnjake različitih profila i bila autentičan domaći proizvod naših kreativaca i intelektualaca, a ne strana licenca. Bila je kulturni fenomen, daleko više od televizijskog formata, i sjećanja na nju i danas žive među generacijama gledatelja.

Autorica izložbe Kristina Gverić istaknula je kako se ove godine obilježava 30 godina od emitiranja posljednje epizode Kviskoteke, ali i 60 godina od prvog domaćeg kviza Televizije Zagreb „Poziv na kviz“. Posebno je naglasila raznolikost izloženih Kvisko maskota, koje su bile predstavljene i na izložbama u Školskom muzeju 1990. i 1991. godine – riječ je o radovima gledatelja Kviskoteke, ali i posjetitelja muzeja. Zahvalila je dizajnerskom dvojcu Rašić + Vrabec na izvrsnom postavu izložbe te svima koji su sudjelovali u njezinoj realizaciji, a posebno gospođi Maji Jurković, dugogodišnjoj urednici Kviskoteke.

Prvi kviz u kojem je korišteno računalo

Gospođa Maja Jurković, koja je i otvorila izložbu, prisjetila se kolega s kojima je surađivala na stvaranju i produkciji kultne Kviskoteke. Istaknula je kako je riječ o prvom kvizu u kojem je korišteno računalo, pri čemu su domaći stručnjaci osmislili i hardver i softver. Dodala je da natjecatelji nisu nužno sudjelovali s ciljem pobjede, već kako bi pokazali širinu svog znanja i sposobnost snalaženja u raznolikim temama koje je Kviskoteka obuhvaćala. Među brojnim posjetiteljima otvorenju izložbe nazočila je i mr. sc. Katarina Milković, prof., ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje i neka poznata lica današnjih kvizaša poput Morane Zibar i Krešimira Sučevića Međerala. Izložbu su financijski poduprli Gradski ured za kulturu i civilno društvo i Ministarstvo kulture i medija, a otvorena je u galeriji „Školica za 5“ u Hebrangovoj 5 u Zagrebu do 4. listopada 2025..

Izložba „Sjećanje na Kviskoteku“ posvećena je jednom od najomiljenijih televizijskih fenomena – kvizu Kviskoteka. Ovaj kultni format, emitiran od 1980. do 1995., nije bio tek kviz, već kulturni događaj koji je oblikovao obrazovne navike generacija, spajajući znanje i igru na jedinstven i zabavan način. Izložba svjedoči i o bogatoj izložbenoj djelatnosti Hrvatskoga školskog muzeja koji čuva uspomene na dvije izložbe „Kviskoteka u Hrvatskom školskom muzeju“ održane 1990. i 1991. godine, na kojima su predstavljeni radovi gledatelja ovog televizijskoga kviza na temu maskote Kvisko, koju je kao skulpturu oblikovao umjetnik, hrvatski slikar i grafičar, Miroslav Šutej.

Kvizovi i likovne radionice

Velik broj radova gledatelja prikazanih na ovim izložbama bio rezultat kreativnog angažmana djece, školaraca, učitelja sa svojim razredima, ali i studenata, a dio tih radova, koje publika može vidjeti na izložbi „Sjećanje na Kviskoteku“, čuva se u Zbirci radova učenika i nastavnika Hrvatskog školskog muzeja. Uz izložbu planiran je i bogat popratni program – od kvizova i likovnih radionica izrade Kviska do tribina i predavanja. Vjerujemo da će se izložba svidjeti svima, a posebno onima koji se živo sjećaju Kviskoteke te onima mlađima koji obožavaju kvizove!

Hrvatski školski muzej jedini je specijalizirani muzej za područje školstva u Hrvatskoj otvoren 1901. godine. U bogatom fundusu, koji obuhvaća oko 100 000 jedinica građe raspoređenih u 12 muzejskih zbirki, Školski muzej čuvar je školske povijesti, ali i povijesti svakodnevice i odrastanja koja u sebi nosi dio popularne kulture. Muzej je, na žalost, morao zatvoriti vrata posjetiteljima uslijed posljedica potresā u 2020. godini. U galeriji „Školica za 5“ u Hebrangovoj 5 u Zagrebu te u suradnji s drugim muzejima i kulturnim ustanovama, online i posebnim projektima nastavljamo svoj rad i komunikaciju s posjetiteljima. Galerija „Školica za 5“ otvorena je od ponedjeljka do petka od 10 do 18 sati i subotom od 10 do 14 sati. Ulaz je besplatan.