Radnje koje poduzimamo svaki dan od ključne su važnosti za naše opće dobro – uključujući zdravlje našeg imunološkog sustava.
“Imunološki sustav duboko je povezan s drugim sustavima, posebno crijevima, u kojima se nalazi više od 70% imunoloških stanica”, kaže Chloe Ward, praktičarka funkcionalne prehrane za Real Simple.
Radnje kao što su jedenje hrane bogate hranjivim tvarima, upravljanje stresom, davanje prioriteta snu i tjelesna aktivnost mogu ojačati imunitet smanjenjem upale, podržavanjem zdravlja crijeva i poboljšavanjem sposobnosti tijela da se bori protiv infekcije. Zato je vrlo važno izbjegavati sjedilački način života. Međutim, puno je lakše reći nego učiniti.
Dajte prioritet zdravlju crijeva
Zdravlje crijeva glavni je prioritet kada je riječ o navikama jačanja imuniteta, kaže stručnjakinja za funkcionalnu medicinu Amy Myers, dr. sc.
“Razmišljajte o svom imunološkom sustavu kao o vojsci unutar vašeg tijela. Kada je ova vojska jaka i poduprta zdravim crijevima, ima alate za odbijanje napada. Međutim, kada je vaš imunološki sustav slab, ranjiv je na ove napade. Ne možete imati zdrav imunološki sustav bez zdravih crijeva”, kaže.
Zato je jako važno hraniti svoje tijelo hranom zdravom za crijeva. Uključite fermentiranu hranu poput kiselog kupusa, kimchija i kefira u svoju prehranu kako biste povećali broj korisnih bakterija u crijevima, koje igraju ključnu ulogu u regulaciji imunološkog odgovora. Osim toga, usredotočite se na hranu bogatu probioticima – kao što su šparoge, češnjak i banane – kako biste promicali zdravu sluznicu crijeva.
Dobro spavajte
Spavanje je više od pukog predaha od dugog dana – san je bitan dio održavanja vašeg cjelokupnog zdravlja, objašnjava dr. Myers.
“San je vitalni dio učenja, zadržavanja pamćenja, pa čak i detoksikacije vašeg tijela. Neadekvatan san može utjecati na srce, mozak, usporiti metabolizam, uzrokovati depresiju i tjeskobu te oslabiti vaš imunološki sustav i zdravlje crijeva”, kaže on.
Učinkovito upravljajte stresom
Iako učinkovito upravljanje stresom može biti izazovno, isplati se.
“Produženi stres dovodi do povišenih razina kortizola, što s vremenom može potisnuti imunološku funkciju slabljenjem sposobnosti tijela da proizvodi odgovarajuće imunološke stanice, poput limfocita (bijele krvne stanice)”, objašnjava Ward.
“To otežava tijelu da uspostavi učinkovit imunološki odgovor, čineći ga ranjivijim na infekcije i kronične bolesti”, dodaje Ward.
–
Foto: Freepik