Tirkizno plavo more, pješčane plaže i odmor u hladovini palma, vjerojatno su svima prve asocijacije pri spomenu Maldiva. Za mnoge su Maldivi pravi “raj na zemlji” i pojam savršenog odmora. Dojmove sa svog putovanja na Maldive s nama je podijelila Ana Zajc, ljubiteljica putovanja koja je par puta posjetila ovu otočnu državu u Indijskom oceanu. Vjerujemo da će njezini savjeti biti korisni mnogima koji planiraju odmor u ovoj najmanjoj azijskoj državi.
Maldivi – destinacija za parove, ali i obiteljska putovanja te individualne putnike
Pogled na beskrajno plavetnilo uz tisuću nijansi plave boje gdje pješčani sprudovi izgledaju kao predivni morski biseri, to su Maldivi. Destinacija gdje prirodno okruženje i boja mora izgledaju još ljepše uživo nego na slikama. Klima je monsunska, što znači da su temperature i mora i zraka, tijekom cijele godine, gotovo jednake i ugodne.
Maldivi, republika smještena u Indijskom oceanu, naįravnija je zemlja na svijetu s beskrajnim plažama bijele boje u kojoj je naseljeno samo 200 od više od 1000 otoka. Moguće ih je posjetiti boravkom u jednom od mnogobrojnih resorta ili u smještaju na lokalnom otoku. Posjetitelji za Maldive često kažu da su im ili predivni ili dosadni, ili da su samo za parove. Ako niste ljubitelj mora, vodenih aktivnosti ili ljenčarenja na pješčanim plažama, onda Maldivi zaista nisu za vas. Što se tiče mišljenja da su Maldivi „samo za parove“, oni su definitivno destinacija i za solo putnike i za obiteljska putovanja jednako kao i za parove.
Resort ili lokalni otok – što nude Maldivi i što odabrati?
Da li se odlučiti za resort ili smještaj na lokalnom otoku, kakva je ponuda i kolike su cijene – to su vjerojatno glavna pitanja prilikom planiranja odmora na ovom dijelu zemaljskog raja. Preporuka za sve one koje žele istinski odmor od svakodnevnih obveza bez previše aktivnosti je da odaberu resort. Tamo će moći uživati u predivnoj prirodi, boji mora, odličnoj hrani i piću, a na raspolaganju će imati osoblje koje će se brinuti za svaki detalj. Većini resorta na Maldivima, zajedničko je da samo njihovi gosti mogu biti na tom otoku. Iznimka je njih nekolicina koji primaju i izletnike.
U samom resortu sve je poprilično skupo pa savjetujem, ako se odlučite za resort, da uplatite all inclusive uslugu. Tada ćete moći bezbrižno uživati u fenomenalnoj hrani i raznim vrstama pića. Sigurno ćete proći puno jeftinije nego da uz nadoplatu kupujete npr. vodu koja vam je zaista potrebna kroz čitav dan zbog visokih temperatura. Od smještaja možete birati između kućica nad morem, na samoj plaži ili onih u unutrašnjosti otoka.
Otoci su maleni, neki i manji od 1000 metara dužine. Bez obzira koji smještaj odaberete, u sobi ćete ionako samo spavati. Kupaonice nisu zatvorene do vrha zbog topline i vlage pa možete očekivati i pokoje “posjetitelje”. Cijene su različite i ovise o razdoblju u godini. Ponekad se u zadnji tren otvore značajno povoljnije opcije za neke resorte. Svaki od resorta u svojoj ponudi ima i više izleta koje dodatno plaćate.
Maldivi – kad ih je najbolje posjetiti?
Najbolje vrijeme za posjet ovom prekrasnom otočju je između 11. i 4. mjeseca. U ostalim mjesecima je kišni period koji je isto zanimljiv. Kiša brzo dođe, a isto tako brzo prođe pa se možete nastaviti kupati. Ulazak u more nije uvijek jednostavan zbog morskog dna koje je prepuno komadića koralja i dosta je teško hodati bos ako niste navikli. Zato je pijesak predivno mekan.
Važno je znati da se pijesak i koralji nikako ne smiju iznositi iz zemlje, kao ni školjke. Maldivi imaju stroge kontrole na granici, a kazne su velike.
Otok Maafushi
Maafushi je jedan od lokalnih otoka i drugačije mjesto od onoga što biste očekivali na Maldivima. Tu ćete susresti lokalno stanovništvo, vidjeti mnoge pansione, hotele i bezbroj vodenih aktivnosti. Od aerodroma, koji se nalazi na otoku Male, do Maafushia dolazi se brodom za otprilike 45 minuta. Otok je dug oko 1 kilometar, a širok oko 300 metara.
Kultura na otocima je muslimanska, pa ćete na Maafushiu doživjeti i vrijeme molitve. Zbog vjere, na skoro svim plažama bikini nije dopušten. Također, Maldivi ne dozvoljavaju konzumaciju alkohola izvan resorta i ona se strogo kažnjava. Kazna za lokalno stanovništvo je oko godinu dana zatvora, a za strance je to uglavnom novčana kazna.
Bikini beach jedina je plaža na otoku na kojoj se možete kupati u bikiniju, a nalazi se ispred lokalnog hotela Arena. Morske struje nisu jake, voda je topla i boje mora su predivne. Na plaži možete naručiti razna pića i jela, a cijene su prihvatljive. Nekoliko komada tune sa salatom, pečenim povrćem i krumpirom platit ćete 10 -15 USD. I ta jedna porcija sasvim je dovoljna za dvije osobe. Ako ste gost hotela ležaljke i suncobrani su besplatni. Na otoku ima nekoliko suvenirnica, a prilikom kupnje cjenkanje je obavezno. Ima nekoliko malenih restorana, beach barova, supermarketa, a tu su i policijska stanica, apoteka i ambulanta.
Zanimljivost: stabla kokosa na Maldivima su stara oko 100 godina, a njihovo drvo koristi se za gradnju lokalnih brodica.
Zaštita od jakog sunca
Obavezno ponesite najveći faktor koji postoji za zaštitu od sunca, jer ste blizu ekvatora. U suprotnom se pripremite da ćete na kraju dana izgledati kao lijepo pečeni jastog. Na otoku možete kupiti čak i faktor 110. Poželjno je da imate i majicu za kupanje koju također možete kupiti i na otoku.
Zanimljivosti: boju pijeska koja je na Maldivima ima samo 5% plaža na čitavom svijetu. U srednjem vijeku na Maldivima su se koristile školjke kao novac. Vremenske prilike na Maldivima mijenjaju oblike otoka usred sezonskih morskih struja. Jako je zanimljivo da sprudovi nestaju i nastaju ovisno o morskim strujama tijekom monsunskog perioda. Ocean ih pomiče po svojoj volji stvarajući živi organizam i bezvremensku ljepotu.
Teško je odličiti jesu li na Maldivima ljepša jutra ili zalasci sunca.
Maldivi, bogatstvo podvodnog svijeta i nezaboravni izleti
Ronjenje na Maldivima u tropskom Indijskom oceanu je spektakularno iskustvo. Tu možete doživjeti plivanje s tisućama prekrasnih šarenih riba, delfinima, kornjačama, morskim psima i mnogim drugim životinjama. Bilo da ste u resortu ili na lokalnom otoku, u ponudi imate veliki izbor stručnih ronilačkih timova koji pružaju podršku u svim fazama ronjenja. Na vama je samo da izaberete što vam najbolje odgovara.
Jedno od takvih mjesta je otok Biyadahoo, koji je od Maafushia udaljen 10 -15 minuta vožnje brodom. Otok je privatan tako da se plaža ne može posjetiti, već se samo može ići na ronjenje. To je relativno mali otok sa snježno bijelim obalama i bistrom plavom vodom koja ga okružuje sa svih strana. Prekriven je gustim zelenilom. Nažalost, El Nino je imao snažan utjecaj na najbolje koraljne grebene smještene u slikovitoj laguni. Ljubitelji ronjenja nadaju se da se još uvijek mogu potpuno oporaviti.
U plitkim vodama ronioci susreću jegulje, hobotnice, većinu vrsta svijetle tropske ribe, morske krastavce, morske zvijezde i ribu „Nema“. Ronioci mogu uživati u potrazi za preko 2000 morskih vrsta izmedu živopisnih koraljnih grebena.
Prije ronjenja obavezno se prođe kratki tečaj. Dobijete upute što smijete raditi i kako se treba ponašati medu životinjama, jer to je ipak njihovo prirodno stanište.
Ronjenje s kornjačama na koraljnom grebenu otoka Biyadhoo
Bilo da ste u resortu ili na lokalnom otoku, u ponudi imate izlete koji se zovu “Ronjenje s kornjačama”. Treba znati da su životinje u svom prirodnom okolišu i da imate 50% šanse da ih vidite. Lokalni vodiči obično poznaju lokacije gdje je veća vjerojatnost da ćete ih susresti. Ne mogu opisati sreću koju sam osjetila kad sam na tren postala dio ovog predivnog svijeta.
Kada dođete do određene lokacije, skačete s broda u ocean i zajedno s vodičem ronite i tražite kornjače. Imajte na umu da dubine gdje kornjače plivaju nisu male. Također, morske struje znaju biti izazovne. Dok spavaju, kornjače se obično nalaze u većim dubinama. Kada se probude, krenu plivati prema gore i po površini i tada je lakše da se nađete uz njih. Ni u kom slučaju ih ne smijete dodirivati te obavezno trebate slušati upute instruktora. Teško je opisati taj divan trenutak kada ste toliko blizu da je gotovo možete dotaknuti i kada plivate zajedno. Jednostavno savršeno.
Susret s ražama na otoku Fulidhoo
Bez obzira gdje ste smješteni, možete otići na izlet kako biste uživo vidjeli ove divne životinje. Na ovom izletu ne plivate i ne ronite. Lokalni vodiči vas dovedu na mjesto gdje se nalaze raže i tada trebate polako ući u vodu, biti što mirniji i paziti da im ne dodirnete repove. Ako ima malo više valova, tj. struja onda će vas ljuljati kao što je mene. Raže se ne smije dodirivati.
Ronjenje i plivanje s morskim psima
Jedno zaista nezaboravno iskustvo je ronjenje i plivanje s morskim psima. Puno puta sam pomislila kakav će to osjećaj biti kada se nađem među tim iznimnim životinjama i hoće li me biti strah. U trenu kada sam skočila u more među njih, osjećaj je bio veličanstven. Plus, hrani ih ekipa s broda pa im vi uopće niste interesantni.
Još jedan od poludnevnih izleta u kojima možete uživati jest i plivanje tj. ronjenje s Nurse sharks. Otprilike 45 minuta udaljenosti od Maafushia nalazi se mjesto gdje vas odvedu lokalni vodiči da vidite i doživite ove predivne životinje. Prije samog zarona dobijete točne upute kojih se strogo treba pridržavati. Ne smijete puno plivati rukama, ne smijete ići blizu hrane s kojom ih dozivaju k vama, trebate paziti da ih ne dodirnete (što baš i nije jednostavno kad vam dođu iza leđa). Ali osjećaj koji ćete doživjeti…meni osobno je bio najbolji ikad. Kada poštujete sva pravila neopisivo ćete uživati, i da, sigurni ste ne brinite. Oprema za ronjenje je uključena u cijenu izleta.
Savjet: Na ovaj izlet obavezno uzmite tabletu protiv mučnine. Trebat će vam vjerojatno ako su veći valovi. Zbog valova, preporuka je da uvijek popijete draminu ili sličnu tabletu, prije nego krenete brodom na izlete.
Od ostalih izleta u ponudi su još i izlet brodom u prirodno stanište dupina gdje oko vas plivaju nebrojena jata dupina, posjet pjesčanom sprudu uz ručak, večera uz logorsku vatru na drugom pješčanom sprudu, noćni ribolov na maldivski način koristeći ruke i sirovu ribu kao mamac te mnogobrojne druge morske aktivnosti.
Izlet na otok Gulhi
Gulhi je maleni ribarski otok s bijelim pješćanim plažama i bogatim morskim životom nedaleko od Maafushia. Na njemu živi 900 stanovnika, a otok ima nekoliko pansiona, restorana, caffe-a i džamija. Tamo se nalaze i dvije plaže, jedna je bikini plaža na jugu, a druga je za lokalno stanovništvo na sjeveru. Suncobrani se naplaćuju i potrebno je sa sobom imati dolare ili lokalnu valutu.
Čak i ako sjednete u prirodni hlad obavezno je kupiti kokos. I ovdje se za sve cjenka tako da ležaljku na kraju možete dobiti za 5, a kokos za 4 USD. Bikini plaža je jedna od ljepših za kupanje u ovome području i na njoj gotovo da nema valova kao ni ostataka koralja pri ulazu. Kao i većina ostalih plaža plićeg je karaktera. U usporedbi sa Maafushiem i Guraidhoo, Gulhi ima puno ljepšu i “mekaniju” plažu. Cijena za poludnevi izlet s Maafushia do Gulhia je oko 15 USD.
Nemojte se iznenaditi što na lokalnim otocima ima i dosta smeća. Tamo spaljuju smeće stalno, ali ga zaista ima previše. Da li dopliva morem ili turisti ostave, ne znam, ali je to nešto što je popriličan izazov za lokalno stanovništvo.
Putovanje s agencijom ili u vlastitom aranžmanu
Možete sami organizirati putovanje ili zatražiti agenciju da to učini za vas. Imate i opciju ići s nekom od agencija koje imaju grupna putovanja za Maldive. Putovanje avionom će imati najmanje jedno presjedanje. Ako na primjer krenete iz Hrvatske u 14 sati, na Maleu ste iduće jutro oko 7 sati. Razlika između grupnog i individualnog putovanja, jest da u grupi uvijek stvorite nova prijateljstva, upoznate nove, drage ljude. A s druge strane, ako želite uživati u privatnosti, definitivno možete. Aranžmani različitih agencija razlikuju se najviše u izletima koji su u sklopu cijelog putovanja.
Kako su Maldivi destinacija divna za ronjenje, preporuka je da pri odabiru aranžmana najviše pozornosti obratite upravo na te izlete. Ronjenje s morskim psima, plivanje s delfinima, hodanje medu ražama, iskustva su koja ćete pamtiti cijeli život.
Izlete možete sami bookirati ili u sklopu aranžmana agencije s kojom idete izabrati i paket izleta po pristupačnoj cijeni. Možete izabrati i posjet resortu.
Bilo da idete u resort ili lokalni otok, a ne odlučite se za all inclusive uslugu, imate opciju nadoplate polupansiona ili pak izbor u nekom od lokalnih mjesta. Prilikom odabira polupansiona doručak i večera su buffet tipa s velikim izborom. Vodite računa da je većina hrane lokalnog tipa. Za osobe koje ne vole tu kuhinju uvijek imate tuna steak ili tjesteninu ili piletinu na žaru. Od odjeće i obuće vam trebaju kupaći kostim, tunike, kratke hlače, šlapice i slično. Mi smo prvi put išli s koferima, a drugi put s ručnom prtljagom.
Kada pogledate sve one divne fotografije Maldiva na televiziji i u časopisima, zapitate se sigurno da li je moguće da su u stvarnosti zaista tako lijepi. Točno je, zaista jesu i još ljepši nego na ijednoj slici ili snimci. Maldive ne zovu uzalud raj na zemlji, to je mjesto gdje se san i java pretvaraju u stvarnost.
–
Tekst i fotografije: Ana Zajc