Predstava „Game over“, prva hrvatska predstava o sekstingu za mlade, premijerno će biti izvedena 21. studenoga povodom Međunarodnog dana djece u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog. Predstava prati sudbinu dvoje srednjoškolaca koji se suočavaju s manipulacijama i ucjenama, koje ih dovode do teških osobnih odluka. „Game over“ dio je javne kampanje “Osvijesti – reagiraj!”, koju je pokrenulo Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) s ciljem edukacije mladih o elektroničkom nasilju.
Predstava donosi inovativan pristup prikazu opasnosti virtualnog svijeta u kojem većina mladih naivno misli da ih štiti anonimnost i ekrani njihovih uređaja. Iako seksting može predstavljati dopisivanje i međusobno slanje intimnih fotografija među partnerima bez skrivenih namjera, takva komunikacija može postati izuzetno opasna i dovesti do teških posljedica. Predstava problematizira činjenicu da seksting postaje sve prisutniji problem među mladima koji ih može uvući u bezizlazne situacije.
Predstava prepuna obrata
Dramski tekst ove kazališne predstave prepune obrata i tenzija potpisuje poznati dramski pisac i novinar Igor Weidlich. „Predstava ‘Game over’ istražuje tanak sloj između slobode digitalne komunikacije i opasnosti koje ona može donijeti, osobito kada su mladi u pitanju. Htjeli smo realno prikazati kako naizgled nevine odluke mogu eskalirati u ozbiljne situacije s trajnim posljedicama. Ova priča nosi važnu poruku o tome kako je online svijet, iako prividno siguran i anoniman, vrlo stvaran i neumoljiv. Cilj nam je potaknuti mlade da promišljaju o svojim odlukama, ali i educirati ih o odgovornosti u digitalnom dobu”, kaže Weidlich. Režiju potpisuje Tihana Strmečki, iskusna redateljica i koreografkinja, a glavne uloge imat će glumci Mateja Majerle i Jura Ruža.
„Istraživanja pokazuju da je gotovo svaki peti adolescent sekstao pod nagovorom ili prisilom prijatelja, partnera ili nekoga tko im se sviđa. Šokantno je kako 17% adolescenata potvrđuje da su prosljeđivali seksualne videomaterijale ili fotografije poznanika bez njihove suglasnosti, a čak 13,4% adolescenata poslalo je seksualno izazovan materijal na nagovor druge osobe. Podatak koji našu udrugu najviše zabrinjava jest da više od polovine mladih, čak 64,3% ne razgovara o sekstingu ni s kim i to je nešto što mi želimo promijeniti“, rekla je Katarina Blažina Mukavec, predstavnica DKMK-a.
Također je izdvojila njihov projekt „UHO – Utočište hrabrih“, prvu digitalnu platformu u Hrvatskoj posvećenu borbi protiv elektroničkog nasilja, odnosno cyberbullyinga koja već godinama uspješno djeluje i pomaže djeci i mladima. Na ovoj platformi djeca i mladi mogu svakodnevno dobivati potporu i savjete od stručnjaka u DKMK-u, na način da anonimno ili javno sastave poruku i opišu situaciju elektroničkog nasilja u kojoj su se našli.
Panel o opasnostima korištenja društvenih medija
Osim predstave, dan ranije, na Međunarodni dan djece, DKMK organizira i panel na temu opasnosti korištenja društvenih medija i interneta, elektroničkog nasilja, seksualnog iznuđivanja i sekstinga među mladima. Panel „Izazovi i rizično ponašanje djece i mladih u virtualnom svijetu“ održat će se u dvorani “Bl. Alojzija Stepinca” na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu. Panelisti su: prof. dr. sc. Danijel Labaš (DKMK), dr. sc. Sabina Mandić (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet), Mirjana Šoljačić, mag. psih. (Pragma), Kristina Batinić, predstavnica Gornjogradske gimnazije.
Predstava „Game over“ nastala je u sklopu projekta „Osvijesti – reagiraj – (e)nasilje ne ignoriraj“, koji DKMK provodi u suradnji s Udrugom Pragma i B Glad produkcijom te uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih. Primarni cilj projekta jest djelovati preventivno, educirati i osnažiti djecu i mlade kako bi se smanjili slučajevi elektroničkog nasilja te kako bi se potaknulo prijavljivanje postojećih slučajeva elektroničkog nasilja, ali i osnažilo učitelje, nastavnike, stručne suradnike i roditelje kako bi i oni mogli djelovati preventivno kroz razgovor i pružiti adekvatne savjete i pomoći djeci i mladima.
Predstava će u sklopu navedenog projekta biti prikazana u srednjim školama diljem Hrvatske, a zahvaljujući potpori Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske bit će premijerno izvedena.