Ljetni mjeseci donose duže dane i više vremena provedenog na otvorenom, što znači veću izloženost suncu. Iako je sunčeva svjetlost važna za zdravlje, pretjerano izlaganje može biti štetno, osobito za osjetljivu dječju kožu. Evo kako pravilno brinuti o koži djece tijekom velikih vrućina i zaštititi je od potencijalno štetnih učinaka sunčevih zraka. U nastavku donosimo preporuke liječnika Poliklinike Salvea, dr. med. Ante Mazalina i dr. med. Monike Aćimović.
Posljedice pretjeranog izlaganja suncu
Pretjerano izlaganje suncu može uzrokovati niz problema za dječju kožu:
- Sunčane opekline: Bolne i crvene opekline koje mogu uzrokovati dugotrajno oštećenje kože.
- Dehidracija: Sunce i visoke temperature povećavaju rizik od dehidracije, što može negativno utjecati na kožu.
- Toplotni udar: Ekstremne vrućine mogu dovesti do toplotnog udara, opasnog stanja koje zahtijeva hitnu medicinsku pomoć.
- Dugoročna oštećenja kože: Dječja koža je tanja i osjetljivija, pa prekomjerno izlaganje suncu može dovesti do ranijih znakova starenja, tamnih mrlja i povećanog rizika od raka kože u kasnijem životu.
Pravilna zaštita kože djece tijekom ljeta
- Koristite kremu za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom (SPF: Odaberite kremu za sunčanje s najmanje SPF 30 ili više, koja pruža širok spektar zaštite (štiti od UVA i UVB zraka). Uz primjenu kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom važno je kako se i kada krema nanosi jer time dobivamo najbolju zaštitu. Krema za sunčanje nanosi se 15-30 min prije izlaska na sunce kako bi se dobro upila. Svaka dva sata kremu je potrebno ponovno nanijeti, kao i nakon plivanja, znojenja ili sušenja ručnikom.
- Nosite zaštitnu odjeću: Laganija odjeća dugih rukava, šeširi sa širokim obodom i sunčane naočale pružaju dodatnu zaštitu od sunca.
- Izbjegavajte sunce tijekom najjačih sati: Sunčeve zrake su najjače između 10 sati ujutro i 4 sata popodne. Pokušajte planirati aktivnosti na otvorenom izvan ovog razdoblja ili tražite sjenu kad god je to moguće.
- Hidratacija: Igra i zabava okupiraju djecu te ponekad nisu ni svjesna da nisu u organizam unijela tekućinu. Pobrinite se da djeca piju dovoljno vode kako bi ostala hidratizirana. Dehidracija može dodatno oštetiti kožu i opće zdravlje.
- Koristite sredstva za hlađenje: Vlažne maramice, lagane pamučne krpe i hladne tuševe mogu pomoći u održavanju tjelesne temperature i zaštiti kože od pregrijavanja.
Preporučene kreme za sunčanje za djecu
Pri odabiru kreme za sunčanje za djecu, obratite pažnju na:
- Mineralne kreme za sunčanje: Kreme koje sadrže cink oksid ili titan dioksid su često bolji izbor jer fizički blokiraju sunčeve zrake i manje su iritantne za osjetljivu kožu.
- Bez mirisa i parabena: Odaberite proizvode koji su hipoalergeni, bez mirisa i bez štetnih kemikalija koje mogu izazvati iritaciju.
- Vodootpornost: Djeca često provode puno vremena u vodi, pa je važno koristiti vodootporne kreme koje pružaju dugotrajnu zaštitu.
Odgovarajućom zaštitom od sunca, hidratacijom i pravilnom primjenom kreme za sunčanje, možete pomoći u sprječavanju štetnih učinaka sunca i očuvanju zdrave kože vaše djece. Redovita pažnja i briga o koži tijekom djetinjstva postavljaju temelje za zdravu i zaštićenu kožu u budućnosti.