Ovi mliječni proizvodi mogu naštetiti vašem zdravlju

mliječni proizvodi

Mliječni proizvodi su esencijalni dio ljudske prehrane već tisućama godina. Oni uključuju širok spektar proizvoda kao što su mlijeko, sir, jogurt, kefir, maslac i vrhnje, koji potječu iz različitih vrsta mlijeka, najčešće kravljeg, ali i kozjeg, ovčjeg i bivoljeg mlijeka. Mlječni proizvodi bogati su kalcijem, proteinima i vitaminima. To ih čini ključnim za zdravlje kostiju i zubi, te općenito dobrobit organizma.

Industrija mliječnih proizvoda razvila je mnoge tehnike kako bi produžila trajnost proizvoda i poboljšala njihov okus, poput pasterizacije, fermentacije i sirenja. Tradicionalno, mlječni proizvodi također imaju kulturni značaj u mnogim društvima, gdje se često koriste u specijalitetima i običajima.

Mnogi se liječnici slažu da je redovita uporaba fermentiranih mliječnih proizvoda, koji sadrže bakterije korisne za crijevnu mikrofloru, osnova zdravog načina života i pravilne prehrane.

Međutim, nemaju svi blagotvoran učinak na ljudski organizam. Dijetetičarka Darija Rusakova sastavila je popis fermentiranih mliječnih proizvoda opasnih po zdravlje.

Jogurti s dodacima

    Jogurti s raznim dodacima nisu prirodno “mlijeko”, jer sadrže puno više ugljikohidrata nego bilo koji drugi fermentirani mliječni proizvod. Zbog neprirodnih dodataka i velike količine šećera, koji otežava apsorpciju kalcija, više spadaju u slatkiše nego u mliječne proizvode.

    Mliječni proizvodi bez masnoće

      Iako ih većina uzima jer misli da su niskokalorični i zdravi, nemasni mliječni proizvodi zapravo su sve samo ne. Činjenica je da se škrob dodaje u sastav ovakvih jogurta kako bi se postigla potrebna konzistencija, koja je jednako kalorična kao i ugljikohidrati. Problem je u tome što “mlijeko” bez masnoće ne zasićuje organizam, već, naprotiv, potiče apetit povećanjem razine šećera u krvi.

      Kiselo vrhnje

        Kiselo vrhnje s udjelom masti od 25-30 posto jedna je od najteže probavljivih namirnica, ometa rad gušterače i jetre. No, to ne znači da se ove namirnice trebate potpuno odreći. Kako biste izbjegli probleme s probavom i rizik od razvoja gastrointestinalnih bolesti, dovoljno je samo uzimati onu s nižim udjelom masti, 10-15 posto.

        Foto: Freepik