Baklava – neodoljivi turski desert

baklava

Baklava, svjetski poznata slastica prelivena šerbetom, bez sumnje je jedno od najistaknutijih remek-djela turske kuhinje. Kada posjetite Tursku, ovo je desert koji jednostavno morate probati.

Svaki zalogaj ove slastice je neodoljivo hrskav i sočan — pravi užitak! Priprema se tako što se između 40 tankih slojeva specijalnog tijesta stave mljeveni pistacije, lješnjaci ili orasi, koje se peče i prelije slatkim šerbetom.

Carski desert s blagdanskom tradicijom

Priprema baklave usavršena je u carskim kuhinjama Osmanskog Carstva, stvarajući raskošan desert pun sofisticiranih okusa. Samo najvještiji kuharski majstori, posebno obučeni za spravljanje baklave, imali su privilegiju pripremati je, posebno u vrijeme slavlja i svečanosti.

Njihove vješte ruke stvorile su savršenu kombinaciju tankih slojeva tijesta i debelog šerbeta, čime je ovaj desert postao pravo remek djelo koje se prenosi generacijama.

Zahvaljujući autentičnom mirisu i tradicionalnoj recepturi, baklava je ostala omiljena poslastica, bilo kao desert nakon ručka ili kao znak dobrodošlice gostima. U tradiciji je zadržalo svoje mjesto posluživanje baklave u posebnim danima, kao što su svadbe i Bajrami.

Prvi turski zaštićeni okus: Gaziantep baklava

Većina će se složiti da se najbolja baklava pravi u Gaziantepu, na jugoistoku Turske. Europska komisija je 2013. godine Gaziantep baklavi dodijelila status zaštićenog podrijetla, čime je postala prvi turski proizvod registriran na toj listi.

Ne čudi što je njegov jedinstveni okus prepoznat jer je ovaj grad poznat kao gastronomski raj s velikom kulinarskom tradicijom. Gaziantep je već ranije dobio međunarodno priznanje, kada je zbog svoje iznimne gastronomske ponude uvršten u UNESCO-vu mrežu kreativnih gradova.

U Gaziantepu se vještina pravljenja baklave, baš kao i na osmanskim dvorovima, stoljećima prenosila s majstora na šegrta. Ovaj jedinstveni okus može se postići samo vještinom, pažnjom za detalje i preciznošću.

Majstori tijesto razvlače u 40 do 45 tankih slojeva koje pune domaćim pistacijama i maslacem. Potom se peče u pećima od hrastovog drveta. Nakon pečenja slastica se prelije šerbetom.

Gaziantep baklava nudi pravi doživljaj za sva osjetila. Prvo vas privuče njegova prekrasna zlaćana boja, zatim čujete šuštanje prhkih slojeva tijesta, a zatim vas preplavi miris svježih pistacija i maslaca. Kada ga konačno kušate, osjetit ćete nježan, ali neodoljivo bogat okus koji se topi na nepcu. ugodno!

Brojne varijacije

Iako je Gaziantep baklava najpoznatija, ova se slastica ističe svojom raznolikošću i neodoljivim okusima u svim krajevima. Ono što razlikuje većinu vrsta baklava je nadjev, koji se priprema u svakoj regiji od lokalno dostupnih namirnica.

Budući da Turska ima golemu geografiju s različitim mikroklimama i lokalnim proizvodima, sastojci za punjenje razlikuju se od kraja do kraja. Gaziantep baklava se puni pistacijom, dok se u crnomorskoj regiji koriste lješnjaci. Baklava punjena orasima popularna je u središnjoj Anadoliji, a u Trakiji možete uživati u baklavi s bademima ili posutoj sezamom.

Nazivi različitih vrsta baklava često ovise o načinu rezanja i sastojcima koji se koriste. Među vrstama koje se razlikuju prema načinu rezanja su “havuç dilimi ” (baklava u obliku kriške mrkve), “midye” (baklava u obliku školjke) i “bülbül yüvi” (baklava u oblik slavujeva gnijezda).

Kada je riječ o sastojcima, “sütlü nuriye” se pravi sa mlijekom umjesto šerbeta, dok “fıstık sarma” (rolada od pistacije) i “ceviz sarma” (rolada od oraha) sadrže više oraha od klasične baklave. Kuru baklava” (suha baklava) ima manje šerbeta i više je hrskava.

Izvor: Lifestyle, Foto: Pexels