Strasbourg i Colmar, dva dragulja Alsace regije u Francuskoj, nude nezaboravno iskustvo posebno u vrijeme Adventa. Njihove čarobne božićne tržnice, raskošna ukrašena ulica i mirisna kulinarska uživanja čine ovo putovanje jedinstvenim.
Mi smo obišli ove gradove prošle godine za Novu godinu, nakon šta je službeno završio božićni market. No vjerjute, to niti ne osjetite jer sve svijetli, puno je mjesta gdje možete kupiti hranu, suvenire. I sve je puno ljudi čak i ako kiša pada kao šta je nama pala u Colmaru.
U ovom dijelu ćemo pisati o Strasbourgu, a u nastavku o Colmaru i Riquewihru.
Strasbourg
Strasbourg, poznat kao “Božićni glavni grad”, svake godine u prosincu postaje prava bajka. Antičko ime mu je bilo Argentoratum što bi značilo srebrna utvrda. A kasnije je dobio današnje ime što u prijevodu s njemačkog znači grad na križanju.
Prijelaz preko mosta tramvajem
Naš prvi susret je bio navečer sa samim rubom grada jer smo imali smještaj u Kehlu u Njemačkoj. Naime ova dva grada u dvije države povezuje most na rijeci Rajni, a granica je negdje na sredini. Zato smo išli pješice do Strasbourga (od hotela sve skupa nekih 20ak minuta), tek toliko da možemo reći da smo u jednom danu bili u 5 država 😊.
A osim mosta, ova dva grada povezuje i tramvaj koji vozi mostom. Inače taj novi most sa stramvajskom prugom je izgrađen 2017.godine. Kad pređete iz Francuske u Njemačku u tramvaju počnu trubice, fanfarice i poruka dobrodošlice. Tako smo taj prvi put vraćali se nazad 1 tramvajsku stanicu. A ostale dane smo išli skroz do centra Starsbourga.
Karte se inače kupuju na automatima na stanicama i ponekad nije bilo moguće kupiti karte jer su uređaji bili u kvaru. Balkanci su taj jedan put odlučili iskušati sreću bez karte i uspjeli 😊. No inače ne savjetujemo jer su kazne velike.
Šta sve vidjeti?
Drugi dan smo išli u obilazak i grad je stvarno lijep i danju i noću. Krenuli smo uz južni tok rijele Ill do najšarmantnijeg dijela Strasbourga, a to je povijesni centar “Mala Francuska”. Ovaj slikoviti dio grada poznat je po svojim savršeno očuvanim drvenim kućicama, starim mlinicama i labirintima kanala i starih uličica. Tu ćete naići i na manji pokretni most pa kad prolaze brodice morate sačekati da se most vrati.
Kroz kožarsku četvrt nastavili smo dalje do središnjeg trga Place Kléber gdje nas dočekuje najveća božićna jelka u Europi, koja sjaji tisućama svjetala. Na svaki puni sat sa jelke svira melodija i lampice plešu u ritmu. Odavde se možete prošetati do kuće Kammerzell, jedne od najljepših kuća u gradu, koja je potpuno izrezbarena od drva, pružajući pravi uvid u majstorstvo starih zanatlija.
Katedrala Notre-Dame-de-Starsbourg
Za kraj obilaska ostavili smo prekrasnu gotičku katedralu Notre-Dame-de-Strasbourg sa svojim impresivnim zvonikom visokim 142 metra. Drugi toranj ne postoji, nije nikad sagrađen radi kuge. No zato se možete popeti na ovaj toranj koji će vam pružiti odličan pogled na grad – mi nismo išli jer nam se nije dalo čekati red.
Obišli smo katedralu iznutra, pogledali jaslice, najduže koje sam ikad vidjela. A našli smo i jednu malu skulpturu psa za koju ne znamo šta predstavlja ali nam je baš bila simpatična. A kad izađete iz katedrale, s lijeve bočne strane imate i njezinu maketu.
Nakon katedrale proštali smo do Place Gutenberg gdje se nalazi i njegov kip, a trg i okolne zgrade su slatko uređeni. Tu smo jedino doživjeli da je neki lik oko cijelog trga nabrijavao auto i muzika je treštala gore nego u disku. Eto, nisu samo u Dubravi ovakve scene 😊.
Poslije smo još prošetali Galerijom Lafayette koja je izvana super okićena. No unutra i nismo baš našli nešto za sebe, nije to baš naš đir.
Fan fact:
Zanimljivo je napomenuti da je upravo u Strasbourgu nastala čuvena Marseljeza, danas francuska državna himna, koju je skladao Claude Joseph Rouget de Lisle u noći sa 25. na 26. travnja 1792. godine, tijekom objave rata Austriji.
Na svakom koraku u Strasbourgu, kao i u cieloj pokrajini Alsace, možete vidjeti rode – plišane, na kućama, figurice, razne suvenire i slično. Zato jer je roda simbol cijele pokrajine Alsace.
–
Tekst: Branka BH, Foto: Dejan H.
Sve naše putne avanture možete pratiti na Instagram profilu Zmaichek