Izložba „Biseri Školskog – 120 godina Hrvatskoga školskog muzeja“ otvorena je u Muzeju grada Zagreba u četvrtak 16. prosinca 2021.
Među uvaženim gostima izložbi su nazočili i gospođa Martina Stipeč, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba gospodina Tomislava Tomaševića i gospođa Jasna Tomažić, pročelnica Gradskog ureda za kulturu grada Zagreba. Na otvorenju izložbe publici se obratila gospođa Marina Perica Krapljanov, ravnateljica Muzeja grada Zagreba koja je pozdravila prisutne i istaknula da je Muzej grad Zagreba kao baštinska institucija izašla u susret svojim prijateljima i kolegama iz Hrvatskog školskog muzeja koji nosi tzv. crvenu oznaku te su vrijednom suradnjom predstavili ovu obljetničku izložbu. Ravnateljica Hrvatskog školskog muzeja gospođa Štefka Batinić prisutne je upoznala s bogatom poviješću muzeja te naglasila kako izložba daje presjek i pregled koja se sve građa čuva u muzejskim zbirkama jedinog školskog muzeja u Hrvatskoj. Također se zahvalila svim djelatnicima muzeja koji su sudjelovali na izradi ove izložbe te drugim muzejima i institucijama na suradnji i solidarnosti koje su iskazali Školskom muzej. Autorica koncepta izložbe gospođa Marijana Bračić naglasila je kako je izložbom „Biseri Školskog muzeja“ predstavljen samo mali dio bogatoga fundusa muzeja koji obuhvaća oko 90 000 jedinica građe. Istaknula je kako se kroz izabranih 12 predmeta po svakoj od 12 zbirki publici željelo približiti barem dio dugih muzejskih 12 desetljeća. Pročelnica Gradskog ureda za kulturu grada Zagreba gospođa Jasna Tomažić pohvalila je suradnju zagrebačkih muzeja, nove izložbe te posjećenost koje su iznimne i u najtežim vremenima, čestitala je Hrvatskom školskom muzeju na dugogodišnjem uspješnom radu te je otvorila izložbu. Izložba ostaje otvorena do 13. veljače 2022. godine u Muzeju grada Zagreba (Opatička 20).
Na izložbi „Biseri Školskog – 120 godina Hrvatskoga školskog muzeja“ predstavljeni su predmeti koji označavaju povijest hrvatskog školstva, a koje danas muzej čuva. Kroz svaku od dvanaest muzejskih zbirki, Arhivsku zbirku, Zbirku fotografija, Zbirku igračaka, Zbirku nastavnih sredstava i pomagala, Zbirku propisa, Zbirku radova učenika i nastavnika, Zbirku razglednica i slikovnog tiska, Zbirku školske opreme i predmeta, Zbirku školskih izvješća, Zbirku učeničkih i školskih listova, Zbirku udžbenika i priručnika te Pedagošku knjižnicu Davorina Trstenjaka, predstavljeno je dvanaest prigodnih predmeta koji se u muzeju čuvaju tijekom dvanaest desetljeća. Neki predmeti su bili dio stalnog postava muzeja, neki su bili prikazani kroz studijske izložbe muzeja dok su neki predmeti prvi puta prikazani javnosti kroz ovu izložbu. Ovo je ujedno i pokretna izložba s kojom će se muzej predstavljati i u drugim institucijama i gradovima do povratka u Hrvatski učiteljski dom, dom Hrvatskoga školskoga muzeja.
Hrvatski školski muzej otvoren je 19. kolovoza 1901. povodom 30. obljetnice Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora, učiteljske udruge koja je od svojega osnutka 1871. prikupljala građu za budući školski muzej i koja je, zajedno s ostalim učiteljskim udrugama, zaslužna za izgradnju Hrvatskoga učiteljskog doma (1889.), u kojem se muzej nalazi od početka rada. Uoči svojega 120. rođendana Muzej je morao zatvoriti vrata posjetiteljima uslijed posljedica potresā u 2020. godini. U suradnji s drugim muzejima i kulturnim ustanovama, online i posebnim projektima nastavlja svoj rad i komunikaciju s posjetiteljima.