Božićni kaktus je zanimljiva i dekorativna biljka koja cvjeta u vrijeme blagdana. U nastavku pročitajte više o njezinom uzgoju, održavanju i razmnožavanju.
Božićni kaktus (lat. Schlumbergera truncata) pripada porodici kaktusa, ali se razlikuje od tipičnih pustinjskih vrsta po tome što raste kao epifit na drveću u tropskim prašumama Južne Amerike. To znači da ne voli previše sunca, suhoću i visoke temperature, već traži svijetlo, vlažno i prozračno mjesto za rast. Božićni kaktus ima plosnate i nazubljene segmente stabljike koji se spuštaju prema dolje i mogu narasti do pola metra dužine. Na krajevima segmenata se pojavljuju cvjetovi raznih boja, najčešće crveni, ružičasti ili ljubičasti, koji traju nekoliko tjedana. Božićni kaktus cvjeta krajem jeseni i početkom zime, zbog čega je i dobio svoje ime.
Da biste uspješno uzgojili božićni kaktus, trebate slijediti nekoliko savjeta:
Odaberite adekvatnu teglu i zemlju
Božićni kaktus ne treba veliku teglu, jer mu korijenje ne raste duboko. Tegla treba imati rupe za odvodnju viška vode. Zemlja treba biti rahla i propusna, možete koristiti posebnu zemlju za kaktuse i sukulente ili pomiješati običnu zemlju s pijeskom, perlom ili vermikulitom.
Postavite biljku na svijetlo mjesto, ali ne direktno na sunce
Božićni kaktus voli indirektnu svjetlost, pa je najbolje držati ga na prozoru koji je okrenut prema istoku ili zapadu. Ako je biljka previše izložena suncu, može doći do opeklina na listovima ili slabije cvatnje. Ako je biljka premalo osvijetljena, može izgubiti boju i oblik.
Zalijevajte biljku umjereno i redovito
Božićni kaktus treba vlagu, ali ne i previše vode. Zalijevajte ga tek kada je površina zemlje suha na dodir, otprilike jednom tjedno. Zimi zalijevajte rjeđe, jer je biljka u mirovanju. Pazite da ne zalijevate cvjetove, jer mogu istrunuti. Također, izbjegavajte ostavljati vodu u podlošku, jer može doći do truljenja korijena.
Prihranjujte biljku tijekom vegetacije
Božićni kaktus treba dodatnu hranu za rast i cvatnju, pa ga možete prihranjivati jednom mjesečno od proljeća do jeseni. Koristite tekuće gnojivo za kaktuse i sukulente ili za cvjetnice, ali smanjite dozu na pola od preporučene. Ne prihranjujte biljku zimi, jer je u mirovanju.
Razmnožavajte biljku reznicama
Božićni kaktus se lako razmnožava otkidanjem segmenata stabljike i stavljanjem u vlažan pijesak ili zemlju. Svaki segment ima svoj korjenčić, pa će se brzo ukorijeniti. Najbolje vrijeme za razmnožavanje je proljeće ili ljeto. Reznice možete presaditi u tegle nakon što puste nove listove.
Božićni kaktus je lijepa i nezahtjevna biljka koja će vam uljepšati dom svojim raskošnim cvjetovima. Ako ga njegujete pravilno, možete ga imati godinama i uživati u njegovoj ljepoti.
Briga o božićnom kaktusu nakon cvatnje
Da biste se brinuli o božićnom kaktusu nakon cvatnje, trebate slijediti ove korake:
Preselite biljku na tamnije i hladnije mjesto, gdje temperatura ne prelazi 15°C. To će potaknuti stvaranje novih pupova za sljedeću cvatnju.
Smanjite zalijevanje i prihranjivanje biljke. Zalijevajte je samo kada je zemlja suha na dodir, a gnojivo nemojte koristiti dok se ne pojave novi pupovi.
Obrežite biljku ako je potrebno. Uklonite oštećene ili suhe dijelove stabljike, a ako želite, možete i skratiti duge grane. Reznice koje ste dobili možete iskoristiti za razmnožavanje biljke.
Vratite biljku na svijetlo i toplo mjesto kada primijetite nove pupove. Nastavite zalijevati i prihranjivati biljku kao i prije cvatnje.