Božićna zvijezda kao tropska biljka krasi naše domove u zimskom periodu. Saznajte kako je pravilno njegovati i održavati da je imate što duže
Božićne zvijezde smatraju se teškima za njegu. Ako ste s vrtlarenjem na „Vi“, vjerojatno se pitate jesu li za vas. Budete li slijedili nekoliko jednostavnih savjeta i trikova, možete biti mirni i uživati u božićnoj zvijezdi mjesecima. Stručnjaci iz Stars for Europe (SfE) znaju koji su rizici pri rukovanju božićnim zvijezdama i kako ih izbjeći da bi vaše biljke izgledale što bolje tijekom cijele zime.
Zaštita od hladnoće i propuha
Božićna zvijezda tropska je biljka, a krasi naše domove tijekom najmračnijih i najhladnijih mjeseci u godini. Njezini preci dolaze iz Meksika gdje su temperature umjerene tijekom cijele godine pa izrastu u metar visoke grmove. Nije ni čudo što se ne mogu nositi s hladnim, vlažnim zimskim vremenom. Kako bi ostale zdrave, biljke se ne smiju izlagati propuhu ni temperaturama nižim od 12°C. Čak i ako su samo kratko bile izložene hladnoći, reagirat će gubitkom lišća i to najčešće tek nakon nekoliko dana. To znači da božićne zvijezde nikada ne biste trebali kupovati ako su izložene izvan trgovine ili na ulazu gdje puše hladan zrak.
Biljke se za transport moraju toplo zamotati i u najkraćem roku donijeti kući. Kad ih donesete doma, božićnim zvijezdama treba toplo mjesto daleko od otvorenih prozora i vrata. Ako je put doma bio hladan, ili je u vašem domu puno toplije nego u trgovini, preporuka je staviti biljku nekoliko sati u manje ugrijanu prostoriju kako bi se aklimatizirala prije nego ju postavite na mjesto koje ste joj namijenili. Primijetite li da je površina na koju postavljate lončanicu hladna, svakako ispod postavite tanjurić kao toplinsku izolaciju. Idealna temperatura za život ove prekrasne egzotične biljke je 15 – 22°C.
Osigurajte dovoljno sunčeve svjetlosti
Božićnoj zvijezdi uz toplinu, neophodna je i svjetlost. Tama je otrov za ove biljke. Zato stručnjaci savjetuju da ne kupujete božićne zvijezde koje se prodaju u tamnim trgovinama ili njihovim tamnim dijelovima. Također preporučuju da biljku kod kuće postavite na svijetlo mjesto. Suprotno uvriježenom mišljenju, mjesto na prozoru okrenutom prema jugu s izravnim sunčevim svjetlom zimi nije nikakav problem u srednjoeuropskim geografskim širinama, jer je zračenje preslabo da bi uzrokovalo bilo kakvu štetu.
Držite ih dalje od intenzivnih izvora topline
Božićne zvijezde vole toplo, ali ne prevruće. Puno bolje uspijevaju na temperaturama od 18-20°C nego u vrlo toplim prostorijama. Zbog toga božićnu zvijezdu ne smijete stavljati u neposrednu blizinu toplog radijatora, kamina ili peći. U sobama s podnim grijanjem biljkama je bolje na stolu, komodi ili polici nego na podu. Što je toplije, biljka treba više vode.
Pronađite pravu ravnotežu prilikom zalijevanja
Pretjerano zalijevanje jedna je od najčešćih pogrešaka u njezi božićnih zvijezda. Biljke se bolje nose s lagano suhim kompostom, nego s previše vlage. Međutim, ne smiju se potpuno osušiti. Prije kupnje provjerite vlažnost komposta: ne smije dakle biti niti posve suh, niti mokar. Stručnjaci savjetuju da pričekate sa zalijevanjem dok se kompost ne osjeti suhim do dubine od 2-3 cm ili dok vam se posuda ne učini laganom kada se podigne. Koliko često je božićnoj zvijezdi potrebna voda ovisi, između ostalog, o temperaturi okoline, vlažnosti i veličini posude.
Mini biljke u posudama od 6 cm trebaju vodu češće od većih božićnih zvijezda, zbog malog volumena zemlje. U idealnom slučaju za zalijevanje koristite meku vodu sobne temperature. Idealna je topla kišnica. U regijama s tvrdom vodom iz slavine, preporučljivo je filtrirati vodu. Božićne zvijezde možete zalijevati odozgo, odozdo ili uronjenjem. Kada se uroni, cijela korijenova bala postaje zasićena vodom. Kao rezultat toga, nije potrebno ponovno zalijevanje tako brzo kao kod drugih metoda zalijevanja. Važno je također ispustiti višak vode iz posude za kapanje ili žardinjere najmanje 15 minuta nakon navodnjavanja kako biste spriječili nakupljanje vode.
Ako slijedite ove savjete, ne može puno poći po zlu. Pod uvjetom da ste prilikom kupnje odabrali kvalitetnu božićnu zvijezdu gustog i zdravog lišća i s malim pupoljcima u središtu šarenih brakteja koji su još uvijek zatvoreni.
Više savjeta i puno ideja za ukrašavanje božićnim zvijezdama potražite na starsforeurope.com/hr/.