Na ovogodišnjem filmskom festivalu u Puli organiziran je poseban program pod nazivom Greater Adria u kojem su se po prvi put natjecali međunarodni filmovi. Program se održao pod organizacijom Kino Mreže, hrvatske mreže neovisnih kino prikazivača utemeljene 2014. godine, a film koji je u službenoj konkurenciji proglašen najboljim bilo je remek-djelo HIMERA talijanske redateljice Alice Rohrwacher koja iza sebe ima već nekoliko uspješnih filmova na čelu sa “Sretnim Lazzarom” iz 2018. godine za kojeg je osvojila nagradu za najbolji scenarij u Cannesu. Njezin novi film HIMERA također je prikazan u službenoj konkurenciji Cannesa gdje je ujedno doživio i svjetsku premijeru nakon čega je krenuo njegov pohod po filmskim festivalima diljem svijeta.
Mladi glumac Josh O’Connor, široj publici vjerojatno najpoznatiji po ulozi princa Charlesa u odličnoj seriji “Kruna” ostvario je glavnu ulogu u ovom zanimljivom miksu žanrova drame, komedije i fantazije koje je Nacionalno udruženje kritičara SAD-a proglasilo jednim od pet najboljih međunarodnih filmova godine. Priznanja i nagrade za HIMERU samo su se nizali kako se film nastavljao prikazivati na festivalskim projekcijama pa tako niti ovogodišnja Pula nije bila izuzetak gdje ju je upravo hrvatska mreža neovisnih kino prikazivača prepoznala kao najbolji filmski uradak ove godine. Sjajna avanturistička komedija s elementima fantazije HIMERA u domaća kina stiže od ovog četvrtka, 17. listopada.
Svatko ima svoju Himeru, nešto što pokušava postići, ali nikad ne uspijeva pronaći. Za grupu pljačkaša etruščanskih grobnica, Himera predstavlja izbavljenje od rada i san o lakom bogaćenju. Za Arthura, Himera je Benjamina, žena koju je izgubio. Kako bi je pronašao, on izaziva nevidljivo, traži svuda, ulazi u utrobu zemlje u potrazi za vratima zagrobnog života o kojima pripovijedaju mitovi. Na magično-realističnom putovanju između živih i mrtvih, šuma i gradova, fešta i samoće, isprepliću se sudbine živopisnih i ekscentričnih likova, a sve u potrazi za Himerom.
Hrvatska kino najava za avanturističku komediju HIMERA
Ova sanjiva pikarska drama ambijentirana u Toskanu 1980-ih također govori o prodoru materijalizma u sve pore društva. Djecu se uči da više ne postoji ništa nevidljivo (pa tako ni mitska kći Tifona i Ehidnine koja je sprijeda bila lav, straga zmaj, a u sredini koza), a novac postaje jedino sredstvo osnaživanja. Kao i svi filmovi redateljice Alice Rohrawcher i ova mistična pustolovna sanjarija iskazuje njezinu fascinaciju nesvakidašnjim zajednicama koje gaje specifične kodove ponašanja i kolektivne vrijednosti – od njezine destruktivne inačice u vidu pljačkaša grobova, kojima se priključuje arheolog-otpadnik Arthur nakon što je izgubio jedinu osobu koja ga povezuje sa živućim svijetom, do njezine konstruktivne, emancipirajuće inačice u vidu napuštene željezničke stanice koju Italija transformira u komunalni dom gdje može započeti novi život („ako ne pripada nikome, znači da pripada svima“).
Istovremeno sam film nadilazi identifikaciju s pričom glavnog (anti)junaka – ona je samo jedna od brojnih niti koje tvore zakučasti obrazac poput onih koje nalazimo na drevnim etruščanskim ornamentima – i postaje kolektivni ritual. “Tamo gdje sam odrasla bilo je uobičajeno slušati priče o tajanstvenim otkrićima, iskopinama i misterioznim avanturama. Sve što ste trebali bilo je ostati u nekom baru do kasno u noć ili zaustaviti se u nekom seoskom motelu gdje će vam netko ispričati priču o nekome tko je otkrio grobnicu ili zlatnu ogrlicu”, u jednom je intervjuu izjavila redateljica Rohrwacher u vezi ideje za film HIMERA.
Posljednja inačica trilogije
Redateljica Alice Rohrwacher film HIMERA zamislila je kao posljednju inačicu trilogije koju čine njezina dva prethodna filma – “Čuda” iz 2014. odnosno “Sretni Lazzaro” iz 2018. godine, a čija je glavna tema naš odnos s prošlosti. Za razliku od prethodna dva filma, HIMERU je redateljica odlučila snimiti s međunarodnom glumačkom postavom pa tako uz Britanca Josha O’Connora glavne uloge u filmu tumače brazilska glumica Carol Duarte te talijanski glumci Vincenzo Nemolato, Alba Rohrwacher i Isabella Rosellini. Film se snimao u razdoblju od veljače do kolovoza 2022. godine na lokacijama u južnoj Toskani, sjevenom Laziju te Umbriji, a dio filma također je snimljen i u Švicarskoj.
“U filmu ‘Himera’ pokušala sam ispreplesti različite niti, poput istočnjačke tapiserije. Pokušala sam se poigrati s temom filma, usporavajući, ubrzavajući, pjevajući, slušajući… te promatrajući ptice u letu koje su za Etruščane predstavljale našu sudbinu”, u intervjuu je izjavila redateljica Rohrwacher te nadodala: “Ono što je najvažnije je – baš kao i u kaleidoskopu – u priči jednog čovjeka pronaći priču o svim ljudima, zapitati se koliko je čovječanstvo zapravo istodobno nesretno i komično, dirljivo i nasilno”. Zanimljivo je za istaknuti i činjenicu da je glumac Josh O’Connor HIMERU snimao u dva navrata. Najprije je došao u Italiju snimiti prvi dio filma da bi se nakon toga posvetio ulozi Patricka Zweiga u filmu “Izazivači” te se potom vratio u Italiju gdje je nastavio sa snimanjem HIMERE.
Ocjene filmskih kritičara
Na popularnoj internetskoj stranici Rotten Tomatoes koja se bavi prikupljanjem ocjena filmskih kritičara diljem svijeta, avanturistička komedija HIMERA do danas je prikupila 94% pozitivnih ocjena. Postotak je temeljen na preko 140 zaprimljenih tekstova što svakako upućuje na to da je riječ o još jednom izuzetnom djelu u karijeri Alice Rohrwacher koja sa svojim svakim novim projektom postaje sve značajnijom redateljicom u svijetu sedme umjetnosti. Uz desetke osvojenih nagrada među kojima se svakako ističu nagrada publike na festivalu u Sao Paulu, nagrada Silver Spike za najbolji film na festivalu u Valladolidu, nagrada za najbolju kameru na festivalu u Chicagu, specijalna nagrada žirija na festivalu u Bruxellesu, nagrada Silve Medallion na festivalu u Tellurideu te već spomenuta nagrada Kino Mreže za najbolji međunarodni film u programu Greater Adria na ovogodišnjem Pulskom filmskom festivalu, nesumnjivo je da je HIMERA svakako uradak koji se nikako ne bi smio propustiti.